trende

Motor ve Mekanik Onarım

Motor ve Mekanik Onarım

Motor bakımı, rutin olarak belirli aralıklarla yapılması gereken ve otomobil ömrünü uzatan temel konulardan biridir. Çünkü motor bakımı ile incelemeler yapılıp gerekiyorsa yağ gibi bileşenlerin veya supap gibi parçaların değiştirilmesi sağlanır. Motor bakımını Profesyonel motor ustası ile yapılmasında uzun ömürlü olur. Amatör ustaya yaptırdığınız takdirde ileride büyük sorunlar yaşarsınız.

Motor Bakımı Nedir, Motor Ustası Neler Yapar?

Motor bakımı, konunun uzmanları tarafından yapılan ve motorun deforme olan parçalarının değiştirilmesine verilen genel bir addır. Motor bakımı ile eskiyen veya deforme olan parçalar değiştirildiği için yakıt tüketiminin azalması veya aracın performansının artması sağlanabilir.

Motor Bakımı Nasıl Yapılır?

Motor bakımının süresi, araçların türlerine göre değişiklik gösterebilir. Benzinli araçlar genellikle 15 bin, dizel araçlar ise 10 bin kilometre katettiğinde bakıma ihtiyaç duyar. Ayrıca araçlar belirtilen kilometre sınırlarına ulaşmasa bile yıllık olarak bakıma girmesi gerekir. Bakımlarda araçların rutin kontrolleri yapılır ve özellikle motor incelenir.

Motor bakımı sırasında ilk olarak aracın çipi ile bağlantı kurulur ve değişikliğe ihtiyaç duyulan parça olup olmadığı keşfedilir. Eğer bir parçanın değiştirilmesi gerekiyorsa parça temini sağlanır ve motorda değişikliğe gidilir. Parça değişimine ihtiyaç duyulmuyorsa rutin olarak değiştirilmesi gereken antifriz ve filtreler gibi bileşenlere bakılır. Ömürleri dolmuş olanlar değiştirilir.

Araçların motor kontrolü ile bakımları genellikle birbirine karıştırılır.

Motor Kontrolü ile Bakım Arasında Ne Fark Var?

Motorların, markalar tarafından belirlenmiş periyodik bakım takvimi içerisinde rutin kontrolleri bulunur. Buna da genel olarak motor kontrolü adı verilir. 2000’li yıllardan itibaren yaygınlaşan ve günümüzde artık standart halini alan çipler sayesinde motorların kontrolleri kolayca yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse bir motorun içerisinde yer alan çipe, yetkili teknik servis çalışanları bilgisayar ile bağlanır. Burada motorun herhangi bir sorunu olup olmadığı gözlemlenir. Çip vasıtasıyla bir supabın bile tam olarak çalışıp çalışmadığı görülebilir. Böylece motorun açılmasına gerek kalmaz.

Motor bakımı ise kontrol ve düzenli değişimlerin bir arada sunulduğu karma bir süreçtir. Genellikle periyodik bakım takvimlerindetriger kayışı gibi parçaların ömürlerine göre değişim tarihleri bellidir. Ancak kontrol sırasında triger kayışının bir sonraki bakıma kadar güvenle çalışabileceği anlaşılırsa değişiklik yapılmaz. Fakat yağ gibi bazı bileşenler hemen her bakımda değişir ve motorun ömrünün uzaması sağlanır.

Kısacası motor kontrolleri, aracın motor ve bağlantılarının incelenip gerekiyorsa değişiklik yapılmasını sağlar. Motor bakımı ise değişiklik ve kontrol gibi süreçlerin tamamını kapsar. Randevu ve ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

Kastamonu Motor Tamir | Kastamonu Araba Tamircisi | Kastamonu Oto Tamir | TEL: 0 366 215 29 99

Mercedes Benz, BMW, Volkswagen, Opel, Renault, Skoda, Fiat, Hyundai, Audi, Toyota, Porsche ve MINI

Tüm Araçlar İçin Motor Tamir Hizmeti

472 görüntülenme